Dlaczego ludzie boją się chmury?

Cloud computing popularnie nazywane też chmurą obliczeniową to pojęcie, które od kilku lat odmieniane jest przez wszystkie przypadki w branży informatycznej. Na czym polega chmura? w najprostszym ujęciu to po prostu zdalne przechowywanie i przetwarzanie naszych danych.

Do czego wykorzystywana jest chmura obliczeniowa?

  1. Archiwizacja (backup) danych;
  2. Wykorzystanie różnego rodzaju aplikacji np. bankowych;
  3. Korzystanie zdalne z portali internetowych;
  4. Praca zdalna na oprogramowaniu do zarządzania firmą (ERP);
  5. Skrzynka mailowa;

Wielu ludzi od lat korzysta z chmury nawet często nie będąc tego świadomymi. Najprostsze przykłady to przechowywanie danych finansowych lub informacje zawarte na skrzynce e-mailowej. To pokazuje, że od dawna każdy z nas przekazuje swoje dane ?do chmury? często nie będąc tego świadom. Czy wiążą się z tym jakieś ryzyka?

Najczęstszą obiekcją jest? nie wiem co się dzieje z moimi danymi i kto ma do nich dostęp.

Ten problem wydaje się być nieco na wyrost. Zwłaszcza, że w takim centrum danych jest mnóstwo firm i instytucji więc przechowywanych jest wiele różnych danych. Druga sprawa to system procedur obejmujących pracowników Data Center. Zazwyczaj są bardzo restrykcyjne a wszelkie zmiany monitorowane więc w przypadku jakiegokolwiek wycieku czy zmiany danych od razu wiadomo jak do tego doszło. Kolejna kwestia to systemy zabezpieczeń i autoryzowanych dostępów, które ograniczają do minimum dostęp do danych.

Inna częsta obiekcja to, że klient uznaje, że jego komputer jest bezpieczniejszy przy nim. Nigdy nikt go nie ukradnie. Podobnie z serwerami.

To niestety często okazuje się nie prawdą. Data Center to miejsca bardzo dobrze zabezpieczone fizycznie i technicznie. Oprócz zabezpieczeń zewnętrznych budynków istnieje szereg zabezpieczeń wewnętrznych uniemożliwiających dostęp osobom niepowołanym. 

Jakie są zalety przetwarzania danych w chmurze?

Najważniejszym będzie chyba możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie lub z różnych urządzeń. Jeśli w tym modelu wykorzystujemy oprogramowanie dla firmy, przyśpiesza to naszą pracę czy podejmowanie decyzji. Jest to znacząca przewaga nad przechowywaniem danych na własnym sprzęcie gdyż wówczas jeśli potrzebujemy coś zrobić lub sprawdzić potrzebujemy swojego laptopa.

No a co z wadami? Bo przecież na pewno jakieś występują. Najważniejszą jest chyba posiadanie dostępu do Internetu aby mieć dostęp do danych. Problem ten jednak występuje coraz rzadziej wraz z rozwojem szerokopasmowego dostępu do Internetu nawet w obszarach wiejskich.

A jak kwestie przetwarzania danych w chmurze mają się do rozwiązań firmy Comarch?

Firma ta stworzyła wiele ciekawych rozwiązań opartych o model zdalnego dostępu i przetwarzania danych w chmurze np.

  1. Program Comarch ERP Optima w wersji online;
  2. Program Comarch ERP XT to rozwiązanie typowo przeglądarkowe (RWD) wraz z natywną aplikacją mobilną;
  3. Backup danych iBard24 (dedykowane jako oprogramowanie dla firm);
  4. E-pracownik aplikacja do modułu Płace i Kadry Comarch Optima;
  5. Comarch BI Point w integracji z modułami magazynowymi i księgowymi programu Optima;

Możliwość wyboru modelu użytkowania oprogramowania znacząco przekłada się na bardzo dobre opinie o Comarch Optima i rozwiązaniach z nią współpracujących.

Jeśli szukasz programu dla firmy w wersji online (chmura) skontaktuj się z nami.