JPK – jednolity plik kontrolny czy może jak przetrwać kontrolę?

Od dłuższego czasu zainteresowanie przedsiębiorców często oscyluje wokół tematu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ostatnich miesiącach i latach obowiązek sprawozdawczości przy pomocy tego pliku objął duże, średni i małe przedsiębiorstwa. Wielkimi krokami ten obowiązek zbliża się również do mikroprzedsiębiorców. Mikrofirmy obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego do urzędu skarbowego obejmie od 1 stycznia 2018 roku. Dlatego tak ważne jest aby plik JPK był obsługiwany przez nasze oprogramowanie w firmie.

Przypomnijmy zatem co charakteryzuje mikroprzedsiębiorstwo:

– zatrudnienie nie przekracza 10 osób (zatrudnienie na pełen),

– roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub suma aktywów bilansu nie przekracza 2 mln euro.

Jednolity Plik Kontrolny generowany jest z poziomu oprogramowania firmowego. W przypadku mikroprzedsiębiorców kluczowa będzie możliwość wysyłki pliku dotyczącego ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ? JPK_VAT. Natomiast po 1 lipca 2018 dojdzie obowiązek raportowania JPK z konkretnego obszaru, który wskaże urząd skarbowy. Dla przykładu nasz program magazynowy będzie musiał móc wygenerować plik JPK_MAG dotyczący gospodarki magazynowej.

Jako, że wymóg dotyczący pliku JPK wszedł w życie dla dużych firm już od 1 lipca 2016 roku program Comarch ERP Optima została zaktualizowana o tą funkcjonalność z wyprzedzeniem.

Ważne jest też to, że w przypadku klientów biur rachunkowych obowiązek raportowania JPK przechodzi właśnie na ten podmiot. Dlatego bardzo istotnym jest aby oprogramowanie w biurze rachunkowym posiadało możliwość generowania tego pliku.

JPK w Optimie jest dostępny już od prawie 2 lat!

Zatem wybierając program do firmy sprawdź czy obsługuje on JPK!

więcej informacji na www.erpsystem.pl